Animex Awards Winners and Runners Up


3D ANIMATION AWARD

Winner
Ref No: 1067 Category: 3D Animation Award
Title: Ex-E.T
Running Time: 00:08:25
Contributors: Benoit Bargeton, Romy Froment, Nicolas Gracia, Yannick Lasfas, jose vicente/ frederic varot/ yoann poncet, esma, chapelle melanie
Institution: ESMA, Lecole Superieure Des Metiers Artistiques, France

Runner Up
Ref No: 0013 Category: 3D Animation Award
Title: Office Noise
Running Time: 00:03:45
Contributors: Mads Johansen; Torben Sittrup; Karsten Madsen; Larke Enemark, Thomas Ahlmark; Morten Wille
Institution: The Animation Workshop, Denmark

2D ANIMATION AWARD

Winner
Ref No: 1060 Category: 2D Animation Award
Title: Fish
Running Time: 00:03:17
Contributors: Denis Constantinou, Chris Allen, Alexandros Kimonides, Seth Harold, Donal Phillips, Stellios Ioannou, Yasuyuki Otsuki, NIck White, Peter Driscoll, Miho Kuramata, Chara Sottou - co-director, layouts/backgrounds
Institution: The Arts institute at Bournemouth, UK

Runner Up
Ref No: 0171 Category: 2D Animation Award
Title: After the Rain
Running Time: 00:02:58
Contributors: C Lefelnne, M Tanon-Tchi, L Tandinie, S Vouam, E Walker, Pablo Pico, A Eskandoiu, C Maline.
Institution: Gobelins School, Paris, France

GAMES ART AWARD

Winner
Ref No: 1031 Category: Games Art Award
Title: World War
Running Time: 00:04:33
Contributors: Vincent Chai, Haydn Payne, Savvas Palechoros, Michael Eugene
Institution: University of Hertfordshire, UK

Runner Up
Ref No: 0178 Category: Games Art Award
Title: Canary Wharf
Running Time: 00:01:56
Contributors: Janus Kirk Kirkgaard
Institution: University of Teesside, School of Computing, UK

VISUAL EFFECTS AWARD

Winner
Ref No: 0001 Category: Visual Effects Award
Title: Alienated
Running Time: 00:02:51
Contributors: Krissy Josephides, Mohamed Aqeel Ahmed, Nic Durber, Christopher Kent
Institution: University of Hertfordshire, UK

Runner Up
Ref No: 0024 Category: Visual Effects Award
Title: Walka
Running Time: 00:02:00
Contributors: Agnieszka Kruczek, Marc Riedinger.
Institution: Filmakadenie Baden D Wuerttemberg, Germany

STOP MOTION AWARD

Winner
Ref No: 0170 Category: Stop Motion Award
Title: For Sock's Sake
Running Time: 00:04:47
Contributors: Carlo Vogele
Institution: Gobelins School, Paris, France

Runner Up
Ref No: 0041 Category: Stop Motion Award
Title: Double Je
Running Time: 00:04:27
Contributors: Camille Rossi, Xavier Truchon, Pierre Caillet, Camille Maury, Jean-Pierre Chaligne, Christophe Gautry, Eloic Gimenez.
Institution: La Poudriere, Ecole du Film d'Animation, Francesco Bianchini Grant

EXPERIMENTAL ANIMATION AWARD

Winner
Ref No: 0026 Category: Experimental Animation Award
Title: Frequency Morphogenesis
Running Time: 00:04:00
Contributors: Onni Pohl, Niobe (Colgne)
A musical visualisation of the creative power of audio frequencies.
Institution: Filmakadenie Baden - Wuerttemberg, Germany

Runner up Ref No: 0112 Category: Experimental Animation Award
Title: The sound of silence
Running Time: 00:10:30
Contributors: Yi-Yum Chen, Jr-Wei Jou, Pei-Ling Liou, Jeng-Han Li, Yi-Shiang Jau, Ming Li, Chun-Hung Lin
Institution: Ling Tung University, Taiwan

MOTION GRAPHICS AWARD

Winner
Ref No: 0125 Category: Motion Graphics Award
Title: Fun is PSP
Running Time: 00:00:52
Contributors: Baek gab in
Institution: Daegu University, South Korea

Runner Up
Ref No: 1048 Category: Motion Graphics Award
Title: Still Life
Running Time: 00:02:30
Contributors: Maya Segal
Institution: Pratt Institute, USA

Contact: Please e-mail awards@animex.net or contact Justin Greetham on +44 (0) 1642 342692.